بازخواني نامه مهم امام(ره) درباره نهضت آزادي

نهضتي براي گمراهي

 به نقل از رجا نيوز - 15/10/1386

رویدادها و حوادثی که در گذر زمان، رخ می دهد و پس از چندی به مسئله ای به نام «تاریخ» تبدیل می شود، اگر همراه با روشنگری و بازکاوی هوشمندانه نباشد، گردی به نام «تحریف» بر تارک تاریخ می نشاند که نه تاریخ که «شبح تاریخ» نام دارد و در واقع «دستکاری در تاریخ» و «قلب حقیقت به نفع واقعیت!» خواهد بود.

 

امام راحل (ره) هوشمندانه چنین روزهایی را می دید که هشدار داد: «ما که هنوز در قید حیات هستیم و مسائل جاری ایران را که در پیش چشم همه ما به روشنی اتفاق افتاده است، دنبال می کنیم، فرصت طلبان و منفعت پیشگان را می بینیم که با قلم و بیان بدون هراس از هرگونه رسوایی، مسائل دینی و نهضت اسلامی را برخلاف واقع جلوه می دهند و به حکم مخالفت با اساس نمی خواهند واقعیت را تصدیق کنند و قدرت اسلام را نمی توانند ببینند، و شکی نیست که این نوشتجات بی اساس به اسم تاریخ در نسل های آینده، آثار بسیار ناگواری دارد. درست آنچه را امروز برای ما روشن و واضح است، برای نسل های آینده مبهم می باشد؛ و تاریخ، روشنگر نسل های آینده است، و امروز قلم های مسموم در صدد تحریف واقعیات هستند، باید نویسندگان امین این قلم ها را بشکنند.» (صحیفه نور جلد 3- ص 435)

 

براساس تأکیدات امام (ره) و رهبر انقلاب در مورد آگاهی بخشی، روشنگری و شفاف شدن وقایع تاریخی و با توجه به تحریف تاریخ از سوی برخی نویسندگان، همچنین با توجه به غفلت معنادار برخی یاران انقلاب در پاسخ به این «تحریفات هدفمند» و کم کاری نهادهایی که متولی دفاع از اندیشه و کلام امام(ره) هستند، رجانیوز، از این پس برخی از پیام ها و سخنرانی های ایشان را چاپ می کند.

 

در این زمینه، به دنبال انتشار بیانیه اخیر گروهک نهضت آزادی که در آن درخواست حضور ناظر بین المللی در انتخابات مجلس مطرح شده بود، نامه مهم 30/6/66 امام (ره) به حجت الاسلام محتشمی پور وزیر کشور وقت، منتشر می شود:

 

نامه به آقاي محتشمي، وزير كشور عملكرد نهضت آزادي

 

(جلد 20 - صفحه 479) نامه

 

زمان: 30 بهمن 1366 / 1 رجب 1408

 

مكان: تهران، جماران

 

موضوع: ارزيابي عملكرد (نهضت آزادي)

 

مخاطب: محتشمي، سيدعلي‌اكبر (وزير كشور)

 

بسمه تعالي ؛ محضر مقدس رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي آيت الله العظمي امام خميني - دام ظله العالي با عرض سلام و تحيات.

 

 نهضت آزادي پس از استعفا و بركناري دولت موقت پيوسته در جهت اعلام مخالفت با دولت جمهوري اسلامي، مجلس شوراي اسلامي، و حتي قوه قضائيه و مغشوش كردن اذهان بوده است.

 

مسوولين نهضت با سمپاشي‌هاي خود نسبت به سياست‌هاي دولت، دفاع مقدس و جنگ، مساله برائت از مشركين و فاجعه خونين مكه مكرمه، جهاد مالي و تصميمات شورايعالي پشتيباني جنگ و بالاخره فرمايشات اخير حضرت امام -روحي فداه- راجع به حكومت و ولايت مطلقه، در جهت مبارزه و تضعيف نظام جمهوري اسلامي گام برداشته‌اند.

 

با توجه به اهميت و نقش سرنوشت ساز مجلس شوراي اسلامي نهضت آزادي در ماه‌هاي اخير فعاليت گسترده‌اي را جهت به اجرا درآمدن قانون احزاب و آزادي فعاليت سياسي آنان و نيز حركت تبليغاتي گسترده‌اي راجع به انتخابات و راه‌يافتن به مجلس را آغاز كرده است.

 

آقاي دكتر يزدي در جلسه مورخ 5 / 10 / 66 نهضت آزادي راجع به شركت در انتخابات و نقش نهضت آزادي چنين مي‌گويد:

 

"...برگزاري انتخابات مستلزم وجود جامعه باز است، اگر رفتيم واقعا مفيد خواهيم بود و نخواهيم گذاشت اين فتاوي را به زور بر مردم تحميل كنند، شخصي كه از طرف نهضت به مجلس برود مسلما از اين توپ و تشرها جا نخواهد زد، اگر قرار باشد مملكت را با " فتوا " اداره كنند، بنده پيشنهاد مي‌كنم كه، مجلس را ببندند و خوابگاه دانشجويان كنند".

 

ديدگاه نهضت آزادي راجع به جنگ و دفاع مقدس در بيانيه‌اي تحت عنوان "جنگ بي‌پايان" چنين

(جلد 20 - صفحه 480)

است:

 

"...آنچه فعلا ديده مي‌شود جنگي است بي‌پايان كه مي‌تواند پايان دنيا باشد، پايان ايران و مردم ايران باشد...، گفته‌اند حتي اگر يك خانه هم در ايران سرپا بماند، باز به جنگ ادامه خواهيم داد و اگر يك نفر باقي بماند، آن يك نفر هم جنگ خواهد كرد، آيا اين مترادف با چيزي جز " جنگ جنگ تا نابودي " هست؟".

 

نهضت آزادي راجع به "حكومت و ولايت مطلقه" اطلاعيه‌اي منتشر كرده كه در آن آمده است: "اين چه فرماني است و چه انقلابي در ايران و اسلام، كه حكومت را در موضع بالاتر از فرستاده خدا قرار داده به او اختيار مي‌دهد بر خلاف نص صريح و شاورهم في الامر و بدون مشورت با امت تصميم‌گيري در مصالح دولت و امور ملت نمايد... الخ".

 

با عنايت به مراتب فوق خواهشمند است ارشاد فرماييد كه:

 

1- آيا نهضت آزادي با چنين عقايد و تفكراتي مي‌تواند به عنوان يك سازمان حزب و تشكيلات سياسي در جمهوري اسلامي به رسميت شناخته شود؟

 

2 - در حالي كه ماده سي، قانون انتخابات از جمله شرايط تاييد صلاحيت داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي را:

 

الف) اعتقاد و التزام عملي به اسلام.

 

ب) اعتقاد و التزام عملي به نظام جمهوري اسلامي ايران.

 

مي‌داند. آيا نهضت آزادي صلاحيت دارد كه در انتخابات مجلس شوراي اسلامي شركت نموده و نماينده‌اي در مجلس داشته باشد؟

 

در پايان از درگاه خداوند متعال طول عمر آن وجود شريف و مقدس و پيروزي عاجل رزمندگان اسلام را مسالت مي‌دارم.

 

سيد علي اكبر محتشمي - وزير كشور "

 

امام خميني در پاسخ نامه وزير كشور چنين مرقوم فرموده‌اند:

 

(جلد 20 - صفحه 481)

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

جناب حجت الاسلام آقاي محتشمي، وزير محترم كشور- ايده الله تعالي

 

در موضوع نهضت به اصطلاح آزادي مسائل فراواني است كه بررسي آن محتاج به وقت زياد است. آنچه بايد اجمالا گفت آن است كه پرونده اين نهضت و همين طور عملكرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت مي‌دهد كه نهضت به اصطلاح آزادي طرفدار جدي وابستگي كشور ايران به آمريكا است، و در اين باره از هيچ كوششي فروگذار نكرده است ؛ و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است كه شايد آمريكاي جهان‌خوار را، كه هرچه بدبختي ملت مظلوم ايران و ساير ملت‌هاي تحت سلطه او دارند از ستمكاري اوست، بهتر از شوروي ملحد مي‌دانند. و اين از اشتباهات آنها است.

 

در هر صورت، به حسب اين پرونده‌هاي قطور و نيز ملاقات‌هاي مكرر اعضاي نهضت، چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمريكا و به حسب آنچه من مشاهده كردم از انحرافات آنها، كه اگر خداي متعال عنايت نفرموده بود و مدتي در حكومت موقت باقي مانده بودند ملت‌هاي مظلوم بويژه ملت عزيز ما اكنون در زير چنگال آمريكا و مستشاران او دست و پا مي‌زدند و اسلام عزيز چنان سيلي از اين ستمكاران مي‌خورد كه قرن‌ها سر بلند نمي‌كرد، و به حسب امور بسيار ديگر، نهضت به اصطلاح آزادي صلاحيت براي هيچ امري از امور دولتي يا قانون‌گذاري يا قضايي را ندارند ؛ و ضرر آنها، به اعتبار آن كه متظاهر به اسلام هستند و با اين حربه جوانان عزيز ما را منحرف خواهند كرد و نيز با دخالت بي‌مورد در تفسير قرآن كريم و احاديث شريفه و تاويل‌هاي جاهلانه موجب فساد عظيم ممكن است بشوند، از ضرر گروهك‌هاي ديگر، حتي منافقين اين فرزندان عزيز مهندس بازرگان، بيشتر و بالاتر است.

 

"نهضت آزادي" و افراد آن از اسلام اطلاعي ندارند و با فقه اسلامي آشنا نيستند. از اين جهت، گفتارها و نوشتارهاي آنها كه منتشر كرده‌اند مستلزم آن است كه دستورات حضرت مولي الموالي امير المومنين را در نصب ولات و اجراي تعزيرات حكومتي كه گاهي بر خلاف احكام اوليه و ثانويه اسلام است، بر خلاف اسلام دانسته و آن بزرگوار را

(جلد 20 - صفحه 482)

 

-نعوذ بالله- تخطئه، بلكه مرتد بدانند! و يا آن كه همه اين امور را از وحي الهي بدانند كه آن هم بر خلاف ضرورت اسلام است.

نتيجه آن كه نهضت به اصطلاح آزادي و افراد آن چون موجب گمراهي بسياري از كساني كه بي‌اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند مي‌گردند، بايد با آنها برخورد قاطعانه شود، و نبايد رسميت داشته باشند. 

و السلام علي من اتبع الهدي. توفيق جنابعالي را از خداوند تعالي خواستارم.

روح‌الله الموسوي الخميني 
 

 

آخرین مطالب 

© Copyright 2007 Political Articles. All rights reserved

No material from the Power and Interest News Report may be republished in any form without written permission.